Характеристика спеціальності ПІДПРИЄМНИЦТВО, ТОРГІВЛЯ І БІРЖОВА ДІЯЛЬНІСТЬ

Інформація про спеціальність

Загальні відомості

Галузь знань: 07  “Управління та адміністрування”
Спеціальність 076  “Підприємництво, торгівля та біржова діяльність”
Рівень вищої освіти перший (бакалаврський)
Випускова кафедра Кафедра підприємництва, торгівлі та прикладної економіки

Регіональний ринок робочої сили ще не насичений випускниками даного профілю, тому шанси успішного працевлаштування у випускників спеціальності 067 зростають у порівнянні з традиційними для економічних вузів і факультетів спеціальностями. До того ж ця спеціальність, як видно з назви, має три розгалуження, що, знову таки, збільшує шанси знайти роботу після закінчення  університету: підприємництво, торгівля, біржова торгівля.

Перший напрямок. Підприємництво – це мейнстрім сучасних цивілізованих країн, це не просто професійна діяльність, це – спосіб життя. Кожен повинний вміти робити бізнес. Якщо ти молода людина – ти маєш бути підприємливим! Бо сучасна людська цивілізація називається «ринкова економіка» і створена вона, в першу чергу,  для тих, хто вміє робити бізнес! Випускники отримують широкі можливості і багато шансів працювати в бізнесі: Start-Uper, девелопер, антикризовий менеджер, керівник малого, середнього бізнесу чи великого бізнесу, приватний підприємець, державний службовець в органах, які регулюють та контролюють підприємницьку діяльність. Але основна перевага цієї професії – це свобода та здійснення мрій, яку дарує власний бізнес!

Другий напрямок. Торгівля – це, як відомо, рушій прогресу. І, одночасно, це – також бізнес. Торгівля пронизує всі галузі економіки і всі сфери людської діяльності, враховуючи, що майже  все купується і продається. Ринкова економіка – це і є торгівля. Сьогодні виникають різноманітні сучасні  форми  торгівлі, що створює нові можливості для новаторства і успішної кар’єри. Напрямків самореалізації випускників безліч: рітейл, ресейл, оптова торгівля, електрона комерція та її платформи (маркетплейс та ін.), інтернет-трейдинг,  товарознавство, аналіз ринків, товаропросування та маркетингові стратегії, логістика, управління якістю, міжнародна торгівля та туризм, ну і, звичайно, менеджмент в торгівлі – керівництво оптовими та роздрібними закладами торгівлі. Крім того наші випускники зможуть працювати державними службовцями в державних органах влади та місцевого самоврядування, які регулюють та контролюють торгівлю, а також в органах захисту прав споживачів.

Третій напрямок. Біржова діяльність – це діяльність на біржовому ринку. Тобто також торгівля, але тільки на біржових майданчиках товарних, валютних чи фондових бірж. Ваше майбутнє буде пов’язане з інвестиційною діяльністю (інвестиційні компанії та фонди), тобто можна стати професійним учасником фондового ринку, бути брокером чи дилером; управлінням активами інституційних інвесторів, кліринговою діяльністю, оцінкою майна. Можна стати фахівцем з організації та ведення біржової торгівлі,  а також фахівцем у сфері депозитарної діяльності. Крім того наші випускники зможуть працювати державними службовцями в державних органах, які регулюють біржову діяльність: НКЦПФР, Державна служба фінансового моніторингу,  фонд державного майна, Антимонопольний комітет, Державна фіскальна служба.

Фахівець у галузі підприємництва, торгівлі та біржової діяльності – це управлінець нового покоління, здатний ефективно працювати в органах державного управління, інвестиційно-консалтингових фірмах, на промислових і комерційних підприємствах і організаціях різних форм власності, провідних українських і зарубіжних компаніях, або успішно започаткувати власну справу.

Результати навчання:

ПРН 1. Використовувати базові знання з підприємництва, торгівлі і біржової діяльності й уміння критичного мислення, аналізу та синтезу в професійних цілях.

ПРН 2. Застосовувати набуті знання для виявлення, постановки та вирішення завдань за різних практичних ситуацій в підприємницькій, торговельній та біржовій діяльності.

ПРН 3. Мати навички письмової та усної професійної комунікації державною й іноземною мовами.

ПРН 4. Використовувати сучасні комп’ютерні і телекомунікаційні технології обміну та розповсюдження професійно спрямованої інформації у сфері підприємництва, торгівлі та біржової діяльності.

ПРН 5. Організовувати пошук, самостійний відбір, якісну обробку інформації з різних джерел для формування банків даних у сфері підприємництва, торгівлі та біржової діяльності.

ПРН 6. Вміти працювати в команді, мати навички міжособистісної взаємодії, які дозволяють досягати професійних цілей.

ПРН 7. Демонструвати підприємливість в різних напрямах професійної діяльності та брати відповідальність за результати.

ПРН 8. Застосовувати одержані знання й уміння для ініціювання та реалізації заходів у сфері збереження навколишнього природного середовища і здійснення безпечної діяльності підприємницьких, торговельних та біржових структур.

ПРН 9. Знати вимоги до діяльності за спеціальністю, зумовлені необхідністю забезпечення сталого розвитку України, її зміцнення як демократичної, соціальної і правової держави.

ПРН 10. Демонструвати здатність діяти соціально відповідально на основі етичних, культурних, наукових цінностей і досягнень суспільства.

ПРН 11. Демонструвати базові й структуровані знання у сфері підприємництва, торгівлі та біржової діяльності для подальшого використання на практиці.

ПРН 12. Володіти методами та інструментарієм для обґрунтування управлінських рішень щодо створення й функціонування підприємницьких, торговельних і біржових структур.

ПРН 13. Використовувати знання форм взаємодії суб’єктів ринкових відносин для забезпечення діяльності підприємницьких, торговельних та біржових структур.

ПРН 14. Вміти застосовувати інноваційні підходи в підприємницькій, торговельній та біржовій діяльності.

ПРН 15. Оцінювати характеристики товарів і послуг у підприємницькій, торговельній та біржовій діяльності за допомогою сучасних методів.

ПРН 16. Знати нормативно-правове забезпечення діяльності підприємницьких, торговельних та біржових структур і застосовувати його на практиці.

ПРН 17. Вміти вирішувати професійні завдання з організації діяльності підприємницьких, торговельних та біржових структур і розв’язувати проблеми у кризових ситуаціях з урахуванням зовнішніх та внутрішніх впливів.

ПРН 18. Знати основи обліку та оподаткування в підприємницькій, торговельній і біржовій діяльності.

ПРН 19. Застосовувати знання й уміння для забезпечення ефективної організації зовнішньоекономічної діяльності підприємницьких, торговельних та біржових структур з урахуванням ринкової кон’юнктури і діючих правових норм.

ПРН 20. Знати основи бізнес-планування, оцінювання кон’юнктури ринків та результатів діяльності підприємницьких, торговельних і біржових структур з урахуванням ризиків.

Перспективи працевлаштування:

Посади пов’язані з підприємництвом: директор підприємства, помічник директора малого підприємства за видами економічної діяльності, з надання послуг (консалтингової, страхової, тощо); керівник агентства, помічник керівника агентства: страхового, нерухомості, рекламного; помічник керівника підприємства сфери послуг; помічник директора малого підприємства у сфері охорони здоров’я, освіти, культури.

Посади, що пов’язані з торгівлею: помічник директора малої торговельної фірми; керівник магазину; комерсант; завідувач торговельного залу; менеджер у роздрібній та оптовій торгівлі; менеджер ресторану.

Посади, що пов’язані з біржовою діяльністю: фахівець з біржової торгівлі, брокер, дилер; фахівець із біржових операцій; аукціоніст; торговельний брокер (маклер).